Joker filminin yönetmeni Todd Phillips, verdiği bir demeçte Joaquin Phoenix’in istemesi hâlinde devam filminin çekilebileceğini söyledi. Heyecanla beklenen Joker filmi, 4 Ekim’de vizyona girecek.

Joaquin Phoenix‘in başrolünde yer aldığı, DC Genişletilmiş Evreni’nden bağımsız olarak çekilen Joker, bu yılın en çok merak edilen filmlerinden biri. Film, toplum tarafından dışlanmış bir komedyen olan Arthur Fleck’in suç dünyasına adım atmasını ve zamanla Joker olarak bilinen suç dehasına dönüşmesini konu alıyor.

Joaquin Phoenix ile beraber Robert De Niro, Zazie Beetz, Shea Whigham, Bill Camp ve Marc Maron‘un oyuncu kadrosunda yer aldığı Joker, prömiyerini 76. Venedik Film Festivali’nde yapacak, 4 Ekim‘de ise tüm dünyayla aynı anda ülkemizde vizyona girecek. Joker’ı izlememize yaklaşık iki ay var ama filmin yönetmeni Todd Phillips, olası bir devam filmiyle ilgili fikirler üzerine düşünmeye daha şimdiden başlamış.

Todd Phillips, Joker’ın Olası Devam Filmi Hakkında Konuştu

GamesRadar‘a konuşan Phillips, Joaquin Phoenix’in istemesi hâlinde devam filminin çekilebileceğini söyledi. “Size tek bir şey söyleyeceğim: Joaquin Phoenix ile her şeyi yaparım. Onun gibi birisi yok. Eğer Joaquin Phoenix isterse, eğer insanlar bu filmi izlerse ve Warner Bros., bizden bunu yapmamızı isterse, ben ve Joaquin’in, devam filmiyle ilgili iyi bir şeyler düşünebileceğimize dair içimde bir his var.” açıklamasıyla da devam filmi için ne kadar istekli olduğunu gözler önüne seriyor.

Todd Phillips, Joaquin Phoenix’e olan hayranlığını her fırsatta dile getiriyor. Geçtiğimiz aylarda Empire Magazine‘e verdiği bir demeçte yönetmen, Joker’i canlandırması için en başından beri Joaquin Phoenix’i düşündüğünü söylemişti. Bu konuda hiçbir tartışma yaşamadan stüdyoyla fikir birliğine varan yönetmen, senaryoyu yazarken bilgisayarının üstünde Joaquin Phoenix’in fotoğrafının olduğunu ve Phoenix’i sürekli Joker olarak hayal ettiğini dile getirmişti.

Yönetmenin bu açıklamaları Joker’ın devam filmini izlemek açısından umut verici bir gelişme. Zaten Warner Bros.’un, film için en başından beri farklı bir strateji uygulaması ve gişe kaygısını ikinci plana atarak filmi 18+ olarak vizyona sokması farklı bir Joker filmi izleyeceğimizin sinyallerini veriyor. Joker için Martin Scorsese’nin Taxi Driver, Raging Bull, The King of Comedy filmlerinden esinlenen Todd Phillips, çektiği bu film için bir çizgiroman hikâyesi anlatmakla ilgilenmediğini söylemişti. Herhangi bir çizgiromanı referans almadığını belirten yönetmen için önemli olan şey, Joker gibi bir karakterin nasıl ortaya çıktığını anlatan bir film çekmekmiş.

Bütün bu açıklamalar, filme karşı olan beklentimizi yükseltiyor. Filmin gişe hasılatı ve Venedik’ten gelen ilk yorumlar, devam filminin kapılarını aralayabilir. Hatta ödül sezonunda vizyona girecek olan film için Joaquin Phoenix üzerinden bir Oscar kampanyası da yürütülebilir. Filmin beyazperde macerasının nasıl sonlanacağını hep birlikte göreceğiz.

Kaynak: Indiewire