Beyoğlu Sineması’nda Kieślowski Sohbetleri
Başka Sinema’nın sinemaseverlerle buluşturacağı Üç Renk Üçlemesi’nin 5-6-7 Temmuz’da Beyoğlu Sineması’ndaki gösterimlerinin ardından FilmLoverss yazarları filmler ve Krzysztof Kieślowski sinemasına dair söyleşi gerçekleştirecek.

Polonyalı usta yönetmen Krzysztof Kieslowski’nin hayatını kaybetmeden hemen önce tamamladığı Üç Renk Üçlemesi modern sinemanın zirvelerinden birini teşkil eder. Bu üçleme kişisel ve sanatsal bir vasiyet gibidir de aynı zamanda. Bu filmlerde Kieslowski’nin kariyerinin her dönemine dair doneler bulunabilir. Yönetmenin toplumsal ve siyasi olaylarla doğrudan bağlantılı kurmaca ve belgeseller çektiği ilk döneminde de, daha içsel, daha duygulara yönelik filmlere imza attığı son döneminden de izler görmek mümkündür bu üçlemede. Başka Sinema, Yazın Sinema Başka’dır seçkisi kapsamında, sinemaseverlere Üç Renk Üçlemesi’ni beyazperdede izleme fırsatı sunuyor.

Beyoğlu Sineması’nda Kieślowski Sohbetleri’nin ilki, Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan kazanan Üç Renk: Mavi – Trois couleurs: Bleu’nün 5 Temmuz Cuma akşamı saat 21:30’daki gösteriminin ardından sinema yazarları Sezen Sayınalp ve Güvenç Atsüren’in katılımı ile gerçekleşecek. 6 Temmuz Cumartesi saat 21:30’da ise üçlemenin ikinci halkası Üç Renk: Beyaz – Trois couleurs: Blanc gösterilecek ve ardından Esen Tan ve Gizem Çalışır sinemaseverlerle filmi tartışacak. Üçlemenin üç Oscar adaylığı bulunan son filmi Üç Renk: Kırmızı – Trois couleurs: Rouge ise 7 Temmuz Pazar akşamı, yine aynı saatte gösterilecek ve sonrasında Esen Tan ve Ekin Can Göksoy seyircilerle fikirlerini paylaşacak.

Kaynak: FilmLovers